Нюанси проектування аварійного освітлення
Проектування / вимоги системи аварійного освітлення
Проектуючи установку аварійного освітлення, слід складати докладні плани із зазначенням шляхів евакуації на плануванні будівлі, а також приміщень, де можна отримати першу медичну допомогу або скористатися протипожежними засобами. Щоб екстрене освітлення створило безпечні умови для евакуації, потрібно врахувати місця, які можуть перешкоджати виходу людей з будівлі - вузькі переходи, небезпечні сходи і т.д.
А ви знаєте який надає вплив світла на організм людини
Найбільш важливі просторові ділянки для переміщення всередині будинку повинні бути добре освітлені. Основні вимоги до проектування, облаштування аварійного освітлення наступні:
-
Розташування світильників повинно бути не нижче 2 м, щоб світло досить розсіювалось над підлогою, а прилад не заважав руху людей.
-
Підсвічені вказівні знаки, які показують напрямок виходу, обов'язково потрібно розташовувати уздовж всього шляху евакуації не вище 20 градусів над горизонтом, щоб їх було добре помітно.
-
Безперервне функціонування джерел аварійного освітлення протягом години або довше при необхідності.
При цьому також необхідно підсвічувати покажчики, що інформують про місце знаходження пунктів пожежної безпеки, першої медичної допомоги, які допоможуть дістатися до необхідного обладнання.
План нерухомості / будівлі
Розробка системи аварійного освітлення починається з вивчення плану будівлі з метою визначення короткого евакуаційного шляху з найменшою кількістю перешкод. На кожному відрізку цього шляху розставляються покажчики, встановлюються освітлювальні прилади, які допомагають швидко, без проблем дістатися персоналу, відвідувачів закладу, іншим людям, що знаходяться в приміщенні під час НС, до аварійного виходу.
Функції аварійного освітлення, його види
Функціональне навантаження аварійного освітлення полягає в наступному:
-
Підсвічувати шлях евакуації при надзвичайних подіях, які стали причиною відключення електрики.
-
Забезпечувати можливість користування пунктами пожежної сигналізації, обладнання в умовах відсутності основного електропостачання.
-
Функціонувати як в разі повного відключення освітлення, так і в разі відмови окремих елементів обладнання.
Системи аварійного освітлення можуть бути різних видів:Резервна
Такою системою обладнуються громадські заклади, підприємства, соціальні установи, вона необхідна для підтримки рівня працездатності персоналу в разі аварійного відключення електромережі, виникнення надзвичайних ситуацій, поломки технічного обладнання, що бере участь в освітленні будівлі. Освітлювальні прилади цієї системи забезпечують повноцінне освітлення, необхідне для роботи.
Евакуаційна
Дана система забезпечує видимість в умовах відключення основного джерела електроживлення для екстреного завершення робочих дій, швидкої евакуації людей. Вона складається зі світильників з низькою потужністю, яких достатньо для підсвічування евакуаційного шляху, покажчиків напрямку, стратегічних об'єктів - сходів, живлення ліфтів.
Що використовується для організації аварійного освітлення обладнання повинно відповідати стандартам якості, надійності, для стабільного забезпечення будівлю електроенергією в будь-якій ситуації. В основі аварійної системи будь-якого типу - незалежні джерела живлення, автономні модулі, які можуть працювати в критичних умовах.
Пошкодження основного блоку (джерела) живлення
Аварійне освітлення потрібно налаштувати таким чином, щоб воно включалося автоматично при пошкодженні основного блоку живлення або відключення окремих елементів джерела. Зазвичай аварійне обладнання включається через кілька секунд після поломки.
Цілісність системи
Надійність, стабільність системи забезпечується автономними джерелами живлення, світильниками, підключеними до різних блоків. Це потрібно для того, щоб запобігти можливості затемнення маршруту евакуації при виході з ладу одного з освітлювальних приладів. Навіть якщо один пошкоджений, сусідні працюють, що забезпечує безпечний вихід з приміщення. Це відноситься не тільки до світильників, але і до елементів індикації - вказівниками напрямку виходу.
Особливі зони, що вимагають аварійного освітлення
Потенційно небезпечні ділянки евакуаційного шляху повинні бути обов'язково висвітлені в будь-якій ситуації, особливо критичній. При відмові освітлювального обладнання, основного джерела електропостачання аварійного освітлення особливо вимагають ліфтові кабіни, сходові переходи, коридори, місця зміни напрямку руху, а також двері запасних виходів, зовнішній простір за ними. Також при наявності на підприємстві спеціальних притулків, систем виклику екстреної допомоги в різних приміщеннях - в туалетах, лікарняних палатах, в місцях пересування інвалідів і т.д.
Дуже важливо забезпечити безперешкодний висновок людей при евакуації, а мінімальне висвітлення переходів, коридорів, виходів допомагає в цьому при відключенні електрики. У критичних ситуаціях якісне, стабільне аварійне освітлення може допомогти зберегти життя персоналу, відвідувачів закладу.