Як встановити інфрачервоний обігрівач
Монтаж інфрачервоного обігрівача залежить, перш за все, від його типу - настінні монтуються на поверхню стіни, просто встановлюються на підлогу в потрібному місці і т.д. Якщо пристрій мобільний, тобто пересувний, для його встановлення не потрібно багато зусиль і спеціальних кріпильних елементів або інструментів. Для стаціонарних опалювальних систем необхідно суворо дотримуватись правил монтажу. Але навіть для найпростіших інфрачервоних обігрівачів слід враховувати особливості розміщення відповідно до вимог безпеки обладнання.
Правила встановлення інфрачервоного обігрівача
Існує кілька основних правил для встановлення будь-яких інфрачервоних обігрівачів незалежно від його типу, величини, потужності та сфери застосування.
- Перше і найголовніше – розрахувати потужність якнайточніше. Якщо обігрів планується встановлювати у квартирі чи приватному будинку – у приміщеннях, де постійно проживають люди, то потужність обігрівача слід розраховувати виходячи з 50-100 Вт на квадратний метр. Максимум – 150 градусів, більше не рекомендується. При цьому краще встановити 2 або більше одиниць обігрівальної конструкції меншої потужності, ніж одну, але дуже потужну, оскільки буде забезпечуватися рівномірний нагрівання простору.
- Друге правило – дистанція. Від місця, де часто знаходиться людина – наприклад, сидячи на дивані або за робочим столом, до обігрівача має бути не менше ніж 1,5 метра. При монтажі на стелю необхідно дотримуватись рекомендацій виробника – на кожній моделі вказано, на якій висоті її можна розташовувати.
- Третє правило – вибір напряму обігріву. Не слід встановлювати обігрівач поблизу легкозаймистих предметів інтер'єру - фіранок, штор, м'яких та дерев'яних меблів. При установці не варто спрямовувати обігрівач у бік вікна – промені будуть йти крізь скло і тепло губитиметься. Оптимально спрямовувати на вільний простір – не на стелю чи підлогу.
- І останнє варто передбачити основу для монтажу. Більшість обігрівачів добре монтуються на будь-яку поверхню – бетонну, дерев'яну, цегляну. Якщо матеріал поверхні не зможе витримати нагрівання – щонайменше 80 градусів, не варто монтувати обігрівач на таку поверхню. Зокрема, такі обмеження можуть стосуватися декоративних панелей та інших оздоблювальних матеріалів.
Дотримуючись цих правил, можна досягти поставленої мети без ризику виникнення пожежі. Приміщення буде якісно опалюватись і тепло максимально зберігатиметься всередині.
Види інфрачервоних обігрівачів
Існує щонайменше два різновиди інфрачервоних обігрівачів, якщо брати до уваги тип живлення.
Вид нагрівальної конструкції | Основні характеристики |
Особливості монтажу та експлуатації |
Газовий обігрівач |
Газове опалювальне обладнання є особливо актуальним, якщо в приміщенні можуть бути проблеми з подачею електрики. |
Традиційно газові обігрівачі підключають до балона зі зрідженим газом, що подається під тиском. Балон розташований у задній частині приладу. Таке опалювальне обладнання нескладне в монтажі, встановити його можна самостійно, скориставшись інструкцією, що додається, і кріпильними елементами в комплекті поставки. Якщо живлення обігрівача здійснюється від балона, його необхідно регулярно заправляти чи купувати новий. Краще відразу придбати запасний балон, щоб при необхідності швидко зробити заміну. В обслуговуванні такі обігрівачі не обходяться дорого, тому вони широко використовуються як у житлових, так і у виробничих чи комерційних приміщеннях. |
Електричний обігрівач |
Опалювальні прилади з випромінюванням інфрачервоного спектру, що працюють від електрики, вважаються більш простими в обслуговуванні та експлуатації. |
Електрообігрівачі цієї категорії розрізняються за типом нагрівального елемента, способом кріплення та іншими параметрами, але в установці вони також безпроблемні. Всі елементи кріплення та інструкція по установці є в комплекті з пристроєм, тому в цьому питанні легко розібратися самостійно. Для стаціонарних моделей в наборі передбачають кронштейни для кріплення на стелю або стіни, мобільні просто ставляться на підлогу і включаються в мережу. |
Також обігрівачі ІЧ-спектру розрізняються за типом виконання, способом використання, нагрівальним елементом і діапазоном випромінювання (по довжині хвиль, що випромінюються).
Вам буде цікаво дізнатися про те, який принцип пристрою інфрачервоного обігрівача?
Що стосується типу виконання, ця характеристика безпосередньо впливає на монтаж конструкції.
За цим принципом обігрівачі класифікуються таким чином:
- стельові – кріпляться підвісним чи накладним способом на поверхню стелі; настінні - встановлюються на стіну на спеціальні кронштейни;
- підлогові – наймобільніші з усіх, оскільки не монтуються стаціонарно та можуть пересуватися за потреби на інше місце;
- плінтусні – окрема категорія, встановлюються на стику стіни та підлоги, добре захищають стіни від промерзання.
Етапи встановлення інфрачервоних обігрівачів
Щоб встановити інфрачервоний обігрівач, необхідно послідовно виконувати кожен етап, вказаний інструкцією. Якщо з якоїсь причини в документі до приладу немає відповідного опису процесу монтажу або він незрозумілий, можна скористатися наступним поетапним посібником.
- Для початку проводиться підготовка основи для встановлення – здійснюються виміри, виконується розмітка. Потім слід просвердлити отвори під елементи кріплення.
- В отвори, згідно з інструкцією, встановлюються кронштейни, якщо їх наявність передбачена в комплекті постачання.
- При монтажі опалювального обладнання на кронштейнах необхідно підвісити його та ретельно закріпити, відрегулювавши нахил (якщо прилад підвішується на трос або тонкий, але міцний ланцюжок).
- Далі слід підвести кабель живлення. У цьому слід суворо враховувати полярність. Якщо виникають сумніви, який провід є фазою, а який – нулем, варто скористатися індикатором та перевірити їх. Перевірка здійснюється при увімкненій електриці, тоді як усі монтажні роботи обов'язково виконуються при вимкненій подачі струму.
- Важливо укладати кабель за всіма правилами протипожежної безпеки. Ідеально використовувати спеціальний захисний короб, а якщо проводка монтується прихованим способом, краще застосовувати гофрокороб. За наявності терморегулюючої конструкції до неї також необхідно підвести кабель і підключити по черзі до кожної клеми, дотримуючись правильності розташування фази, нуля, заземлення.
Підключення інфрачервоного обігрівача через терморегулятор
Терморегулятор – не обов'язковий компонент конструкції інфрачервоного обігрівача, але в деяких моделях він є, і тому необхідно торкнутися теми монтажу конструкції через терморегулятор. Якщо в приміщенні встановлено кілька обігрівачів, можна підключити їх через один терморегулятор.
Єдина умова в цьому випадку, крім загальних правил монтажу - не перевищувати величини сумарного навантаження в 3 кВт. Часто саме обігрівачі, призначені для стельової установки, йдуть у комплекті з терморегулюючим елементом. Щоб терморегулятор працював коректно, необхідно монтувати його на відстані джерела тепла. Але не слід розташовувати його біля вікна або на протязі. Оптимально монтувати його на висоті від підлоги – приблизно на рівні грудей або обличчя, це приблизно 150 см. Іноді в інструкціях до обігрівача вказується, як саме проводити монтаж через терморегулятор.
Переваги та недоліки інфрачервоного опалення
Кожен опалювальний прилад має свої характеристики та особливості експлуатації, а отже, і власний набір плюсів та мінусів, що визначаються специфікою обігрівача. Щоб зрозуміти, яке підводне каміння чекає на споживача при використанні інфрачервоного обігрівача, варто докладно вивчити переваги і недоліки пристроїв даної категорії.
Серед переваг ІЧ-обігріву приміщень можна виділити наступні:
- відносна економічність приладів (особливо помітна економія під час використання ІЧ-обігрівача як доповнення до основного джерела опалення);
- збереження газового складу повітря – обігрівачі інфрачервоного спектру не спалюють кисень, як це роблять конструкції з відкритою спіраллю чи газовими пальниками;
- безпека – за умови дотримання правил монтажу та підключення приладу до джерела живлення пристрій не становить небезпеки (навпаки, ІЧ-обігрівачі приносять користь організму при розумному впливі);
- при стельовому монтажі обігрівачі не забирають корисний простір і не заважають розміщенню меблів та інших предметів інтер'єру, а також не становлять небезпеки для дітей та тварин; безшумність – інфрачервоні опалювальні прилади не видають сторонніх звуків під час роботи, тому не заважають споживачам навіть у нічний час;
- зручність терморегуляції – більшість моделей обігрівачів має вбудовані терморегулятори, що дозволяє регулювати температуру нагріву та підтримувати її на заданому рівні; тривалість тепловіддачі - незважаючи на те, що самі ІЧ-обігрівачі досить швидко остигають після вимкнення їх з мережі, в приміщенні температура зберігається досить довго (нагріті предмети інтер'єру, поверхні підлоги, стін та стелі продовжують віддавати тепло);
- універсальність у застосуванні та вологостійкість – прилади з інфрачервоним випромінюванням можна встановлювати у будь-якому приміщенні, незалежно від призначення, рівня вологості, температури та інших параметрів.
Залежно від типу та потужності можна підібрати пристрої для встановлення як у невеликих спальнях та вітальні, так і у просторих виробничих цехах з високими стелями. Монтаж легко здійснити самостійно, користуючись рекомендаціями цієї статті та інструкцією від виробника, яка додається до приладу.
Як встановити інфрачервоний обігрівач