Як вибрати світлодіодний ліхтарик
Спочатку визначаємося з формою та призначенням.
Ліхтарики види:
Радимо прочитати про те, що можна підключити через інвертор?
Вибір ліхтарика за яскравістю
Розглянемо три речі, на які корисно звернути увагу при виборі ліхтарика: яскравість, далекобійність та світлорозподіл.
Яке світло вибрати: холодне, нейтральне або тепле?
Світло приладу залежить безпосередньо від типу світлодіода, що ранжують на три групи з трьома підгрупами в кожній, нумеруючи їх від 0 до 8. Підгрупи 0-2 – це холодне світло, 3-5 – нейтральне, а 6-8 – тепле.
Літери A, B, C і D в описі приладу вказують на відтінок, який називають тинтом.
При виборі пристрою бажано звернути увагу на наступні аспекти:
Яскравість ліхтарика в міру зниження заряду
У бюджетних ліхтарях яскравість падає зі зниженням заряду. Тому в якісних приладах є стабілізація, роблячи цей показник постійним без огляду на рівень заряду акумулятора. Виробник, що дбає про клієнтів, дає графік роботи та інформацію щодо стабілізації на упаковці. Чим сумлінніше компанії, тим вищі шанси на повну стабілізацію. Падає сила свічення може й у міру нагрівання ліхтаря. Прилад починає перегріватися, відповідно, щоб він не вийшов остаточно з ладу, доводиться автоматично знижувати силу свічення. Ліхтарик працює не на межі характеристик і поступово охолоджується, після чого яскравість знову стрибає нагору. У опрацьованих моделях при охолодженні яскравість переходить на турбо чи стабілізується високому рівні. Останній варіант зручніше, тому що при турборежимі, незважаючи на відмінні показники далекобійності та яскравості, стрімко розріджується прилад. У непророблених або дешевих моделях часто відсутня терморегуляція. Такі ліхтарики недовговічні та небезпечні у застосуванні. До того ж вони обпікають руки.
Рефлектори - або ліхтарики із зумом
На ринку представлені лінзові та рефлекторні моделі. Рефлектор – це чаша, що відображає, де по центру світлодіод або лампа. Чаша концентрує світло в пучок, дає яскраву пляму посередині і тьмяну бічну ділянку. Лінзи теж роблять пучки, їхній зовнішній вигляд залежить від типу лінзи. Промінь прямує вузький і яскравий або широкий, рівномірний. Лінза хороша при фокусуванні, проте є ризик потрапляння всередину вологи та поломки. Відбивач, навпаки, розсіює світло. Гладкий та глибокий рефлектор гарантує далекобійність, ніж текстурований та дрібний. Близькобійне світло підходить для роботи поблизу, а далекобійне – освітлення вдалині.
Розмите поблизу світло, приємне оку, дає ТІР-лінза, що контролює світловий потік. У ряді моделей її застосування дає пучок променів посередині і трохи слабше освітлення по краях, тобто можливе максимально розсіювання. Більшість дешевих ліхтарів використовують зум. На близьку відстань користувач отримує тьмяне коло, а на дальню – маленький квадрат. Світлодіод холодний, на окремих режимах є мерехтіння. Універсальний варіант - це поєднання зуму та ТІР-оптики. Регулювання зустрічається плавне та ступінчасте. Плавна комфортніше, дає більше режимів для вибору відповідного.
Який акумулятор вибрати для ліхтарика?
Для недорого китайського ліхтарика підходить акумулятор із ємністю 3300 та платою захисту. Якщо він споживає 5А і більше, доцільно купити високострумові акумулятори. Гонятися за брендами та логотипами немає сенсу. Але й купувати перший-ліпший небезпечно. Маловідомі фірми брешуть про потужність акумуляторів, вони швидко виходять з ладу, перестають тримати заряд. Акумулятор заряджається від мережі або за допомогою сонячних батарей. Сьогодні ще використовуються пристрої з USB, їх підключають до повербанку. Іноді ліхтар сам може виконувати функцію повербанку. Від цілей застосування залежить вибір живлення. Звичайні батареї коштують дешево, розряджаються швидко. Літієва – коштує дорожче, але й працює вдвічі довше. Акумулятор Ni-Mh витримує до 500 циклів заряду, але без користі без електроенергії. Акумулятор Li-ION теж заряджається від мережі, але одного заряду вистачає на 10 годин роботи. Є вбудовані акумулятори із зарядкою від автомобільного прикурювача, звичайного зарядного пристрою з роз'ємом USB. Динамоакумулятори заряджаються, якщо докласти сили – стискати, крутити ручку чи крутити педалі. Цікава річ для виживання у екстремальних умовах.
Акумулятори та зарядні пристрої окупаються, коли ліхтар використовують регулярно. Для роботи час від часу підходять батарейки. Запас батарей у нагоді туристам, при раптових відключеннях електроенергії. Крім наведених характеристик приділяти увагу слід такому поняттю, як зручності. Те, що буде зручно автомобілісту, не підходить рибалці.
Тому вивчимо питання ще й із цієї позиції:
Ліхтарики види:
-
Універсальна. Витягнутої форми, тримають однією рукою. Не підходить, коли потрібні дві вільні руки. Корисно тримати хоча б по одній штуці вдома та в машині.
-
Налобний. Звільняє руки зі спеціальним кріпленням на голову. Корисно приміряти перед покупкою, кріплення має бути комфортним при довгому носінні.
-
Туристичний. Він же кемпінговий. Висвітлює велику площу розсіяним світлом, має ручку-гачок. Економне енергоспоживання, заряду вистачає надовго.
-
Ударо- та вологоміцний. Для полювання та риболовлі випускаються схожі моделі з кількома режимами роботи.
-
Велосипедний. Є спеціальне кріплення на кермо.
-
Кишеньковий. Маленький і малопотужний, формою схожий на універсальний. Брелок. Підсвітить замкову щілину, кнопку ліфта, сходи, шматок підлоги. Зручний тим, що чіпляється на ключі та завжди під рукою.
-
Пошуковий. Громіздкий, дає розсіяне дальнє світло для освітлення великої ділянки. Тактичні. Швидко включаються спеціальною кнопкою в турборежимі.
- Ліхтар-лампа. Встановлюється на поверхні та висвітлює велику площу.
Радимо прочитати про те, що можна підключити через інвертор?
Вибір ліхтарика за яскравістю
Розглянемо три речі, на які корисно звернути увагу при виборі ліхтарика: яскравість, далекобійність та світлорозподіл. -
Яскравість. Головний показник, який дивляться при виборі ліхтарика, це яскравість, яка вимірюється в люменах. Помилково вважати, що яскравий ліхтар одночасно і далекобійний. Збільшення рівня яскравості позитивно впливає на показник далекобійності, але базовою є зв'язка зі світлодіоду та оптики. Якщо ця зв'язка правильна, то ліхтарик з невеликим рівнем яскравості світитиме далі, ніж потужніший. Якщо потрібно одночасно і яскравий, і далекобійний ліхтарик, то рекомендуємо звернути увагу на пошукові моделі. Єдиний недолік – розмір, прилади громіздкі. Виробники вказують як максимальну яскравість, яка досягається під час турборежиму. При цьому тривалість турборежиму визначається приблизно. Цим грішать китайські компанії, які пишуть великі нереалістичні показники. Справа в тому, що через заданий проміжок часу спрацьовує датчик терморегуляції, яскравість у турборежимі знижується, адже режим передбачає нетривалу роботу на максимумі можливостей. Цей процес називається "степдаун". Тобто прилад пікове значення видає, проте через хвилину сила падає, після чого можна користуватися ліхтариком годинником. Показник яскравості під час тривалого функціонування вважається реалістичним. Фірма, що дорожчає репутацією, вказується в характеристиках приладу максимальну силу та тривалість турборежиму, а також стандартний рівень, який яскравість впаде після вимкнення режиму турбо. Для побутового використання вистачає ліхтарика на 1000 люмен у режимі турбо та 600-700 – у звичайному. Описуючи такі моделі, виробники, як правило, не брешуть. Такого приладу вистачає, щоби підсвітити дорогу під час прогулянки.
-
Дальнобійність. Вказується згідно зі стандартом ANSI, одиниця виміру – кандела. Дальнобійність 600м по ANSI означає, що на відстані 600 метрів прилад видає 1 люмен і зона освітленості закінчується. Насправді ясно і чітко видно меншу відстань. Тому корисна далекобійність буде меншою, ніж зазначена виробником. У більшості побутових ситуацій вистачатиме ліхтарика, який ясно висвітлює місцевість на дистанції до 400 метрів. Ліхтарі, що світяться теплим світлом, далекобійніші. Холодне світло сильно відбивається від води, пилу і втрачає таким чином частину потенціалу далекого світіння.
- Світлорозподіл. Дальнобійний прилад незручний для роботи поблизу застосування специфічного світлодіода з гладким глибоким рефлектором. Він світить яскраво по центру і нічого не освітлює поза цим потужним променем
-
Чим глаже рефлектор, тим далі світить прилад. Такий ліхтарик підходить для освітлення місцевості. Працювати з предметами поблизу зручніше з ліхтарем, де текстурований рефлектор і світло плавно розсіюється.
-
Маленький світлодіод видає більше кандел, ніж великий.
- Світлодіод без силіконового бані (дедомлений) дає ще більше кандел, ніж стандартний маленький, але яскравість при цьому буде меншою. Такий світлодіод є оптимальним для далекобійного ліхтаря з вузьким світлорозподілом.
Яке світло вибрати: холодне, нейтральне або тепле?
Світло приладу залежить безпосередньо від типу світлодіода, що ранжують на три групи з трьома підгрупами в кожній, нумеруючи їх від 0 до 8. Підгрупи 0-2 – це холодне світло, 3-5 – нейтральне, а 6-8 – тепле. Ловіть НОВИНКУ! Наш найкращий ліхтарик - натисніть на картинку та подивіться товар!
Показник |
Сприйняття |
1800к |
Світло свічки |
1930к |
Лампа натрієва |
2900к | Лампа розжарювання |
3000к |
Лампа галогенова |
3500к | Лампа денного світла |
5400к |
Південне сонце |
6500к |
Світло вдень |
7500к |
Хмарна погода |
8000к |
Сутінки |
10000к |
Ясний зимовий день |
Літери A, B, C і D в описі приладу вказують на відтінок, який називають тинтом.
При виборі пристрою бажано звернути увагу на наступні аспекти:
-
Яскравість тим менша, чим тепліше світло. У гонитві за більшими показниками потужності, виробники переважно використовують холодні світлодіоди. Тому знайти ліхтарик з теплим діодом нетривіальне завдання.
-
Рівень пробивної сили безпосередньо з теплотою тинту. Важливий момент, коли доводиться підсвічувати дорогу в диму чи тумані. Тому протитуманне освітлення буде теплим, а далекобійні ліхтарі світять нейтрально.
-
Холодний колір неприємний для ока. Цей аспект впливає, коли доводиться тривалий час працювати із ліхтарем, особливо поблизу.
- Вибір діодів обумовлений індивідуальним сприйняттям та поставленими завданнями. Теплий світлодіод дає відчуття комфорту, затишку. Його застосовують у теплу погоду на свіжому повітрі. Найгіршою передачею кольору, тобто спотворенням світла, характеризується холодний. Він сприймається яскравим і для роботи, де важливо розрізняти відтінки, не підходить.
Яскравість ліхтарика в міру зниження заряду
У бюджетних ліхтарях яскравість падає зі зниженням заряду. Тому в якісних приладах є стабілізація, роблячи цей показник постійним без огляду на рівень заряду акумулятора. Виробник, що дбає про клієнтів, дає графік роботи та інформацію щодо стабілізації на упаковці. Чим сумлінніше компанії, тим вищі шанси на повну стабілізацію. Падає сила свічення може й у міру нагрівання ліхтаря. Прилад починає перегріватися, відповідно, щоб він не вийшов остаточно з ладу, доводиться автоматично знижувати силу свічення. Ліхтарик працює не на межі характеристик і поступово охолоджується, після чого яскравість знову стрибає нагору. У опрацьованих моделях при охолодженні яскравість переходить на турбо чи стабілізується високому рівні. Останній варіант зручніше, тому що при турборежимі, незважаючи на відмінні показники далекобійності та яскравості, стрімко розріджується прилад. У непророблених або дешевих моделях часто відсутня терморегуляція. Такі ліхтарики недовговічні та небезпечні у застосуванні. До того ж вони обпікають руки. Рефлектори - або ліхтарики із зумом
На ринку представлені лінзові та рефлекторні моделі. Рефлектор – це чаша, що відображає, де по центру світлодіод або лампа. Чаша концентрує світло в пучок, дає яскраву пляму посередині і тьмяну бічну ділянку. Лінзи теж роблять пучки, їхній зовнішній вигляд залежить від типу лінзи. Промінь прямує вузький і яскравий або широкий, рівномірний. Лінза хороша при фокусуванні, проте є ризик потрапляння всередину вологи та поломки. Відбивач, навпаки, розсіює світло. Гладкий та глибокий рефлектор гарантує далекобійність, ніж текстурований та дрібний. Близькобійне світло підходить для роботи поблизу, а далекобійне – освітлення вдалині. Розмите поблизу світло, приємне оку, дає ТІР-лінза, що контролює світловий потік. У ряді моделей її застосування дає пучок променів посередині і трохи слабше освітлення по краях, тобто можливе максимально розсіювання. Більшість дешевих ліхтарів використовують зум. На близьку відстань користувач отримує тьмяне коло, а на дальню – маленький квадрат. Світлодіод холодний, на окремих режимах є мерехтіння. Універсальний варіант - це поєднання зуму та ТІР-оптики. Регулювання зустрічається плавне та ступінчасте. Плавна комфортніше, дає більше режимів для вибору відповідного.
Який акумулятор вибрати для ліхтарика?
Для недорого китайського ліхтарика підходить акумулятор із ємністю 3300 та платою захисту. Якщо він споживає 5А і більше, доцільно купити високострумові акумулятори. Гонятися за брендами та логотипами немає сенсу. Але й купувати перший-ліпший небезпечно. Маловідомі фірми брешуть про потужність акумуляторів, вони швидко виходять з ладу, перестають тримати заряд. Акумулятор заряджається від мережі або за допомогою сонячних батарей. Сьогодні ще використовуються пристрої з USB, їх підключають до повербанку. Іноді ліхтар сам може виконувати функцію повербанку. Від цілей застосування залежить вибір живлення. Звичайні батареї коштують дешево, розряджаються швидко. Літієва – коштує дорожче, але й працює вдвічі довше. Акумулятор Ni-Mh витримує до 500 циклів заряду, але без користі без електроенергії. Акумулятор Li-ION теж заряджається від мережі, але одного заряду вистачає на 10 годин роботи. Є вбудовані акумулятори із зарядкою від автомобільного прикурювача, звичайного зарядного пристрою з роз'ємом USB. Динамоакумулятори заряджаються, якщо докласти сили – стискати, крутити ручку чи крутити педалі. Цікава річ для виживання у екстремальних умовах. Акумулятори та зарядні пристрої окупаються, коли ліхтар використовують регулярно. Для роботи час від часу підходять батарейки. Запас батарей у нагоді туристам, при раптових відключеннях електроенергії. Крім наведених характеристик приділяти увагу слід такому поняттю, як зручності. Те, що буде зручно автомобілісту, не підходить рибалці.
Тому вивчимо питання ще й із цієї позиції:
-
Для мисливця. Важлива надійність та міцність, наявність кріплень до рушниці. Щоб не збивати приціл, потрібна маленька вага. Немає потреби у великій кількості режимів та складному управлінні, це впливає на швидкість реагування. Стане в нагоді наявність виносної та тактичної кнопок. Акумулятори, які повільно розріджуються.
-
Для рибалки. Під час риболовлі потрібні вільні руки, тому зручні налобні варіанти. Так як холодний світлодіод не підходить під час, переважно теплий варіант, ламповий або комбінований.
-
Для водія. Для ремонту теж потрібні вільні руки, тож налобний зручний і для автомобіліста.
-
Освітлення розсіяне. Так як прилад використовується періодично, то можна вибрати варіант на батарейках. Любителям екстремальних поїздок підійдуть світлодіодні прожектори, потужні HID. Ті, хто турбується про власну безпеку, оцінять ліхтарі у формі палиці. Для дачника Легко знайдеться у саду яскравий та великий об'єкт. Важлива захищеність від води, пилу та ударів, тому корпус краще з щільного пластику, металу. Продаються варіанти з радіо.
- Для велосипедиста. Розроблено спеціальні велофонарі із пари блоків. Один блок кріпиться на сідло чи раму, а інший – на кермо. Можна модифікувати стандартну модель, докупивши велокріплення. Комфортною буде їзда, коли промінь широко висвітлює дорогу. для дайвера. Невеликі та водонепроникні, маленькі за розміром
Як вибрати світлодіодний ліхтарик