Як обрати правильне освітлення для ванної кімнати
Ванна - це місце, куди щодня приходимо, щоб умити руки, обличчя. Почистити зуби, нанести макіяж, заправити прання. Тому освітлення вимагає не тільки естетики, комфорту, а й безпеки, щоб відпочити душею, тілом після важкого трудового дня або підбадьоритися з ранку.
Правильно підібрані світильники гарантують насичене освітлення, прикрашають інтер'єр, а також візуально розширюють простір. Не забувайте, що струм, вода - поняття несумісні, тому дотримуйтесь правил безпеки. У статті підібрані поради щодо створення казкової атмосфери ванної кімнати.
Скільки вибрати світильників?
Залежно від площі розраховується правильну кількість приладів для освітлення. Якщо ванна маленька, а її площа близько п'яти метрів, достатньо однієї люстри, вміщеній в центральній області стелі. Бажано додатково висвітлювати так звану робочу зону, де знаходиться дзеркало, умивальник. Завдяки чому зручніше наводити марафет, та й просто стежити за чистотою.
Якщо простору досить, передбачається зональне освітлення, особливості якого безпосередньо залежать від задумки дизайнера, естетичних уподобань, конфігурації приміщення, інших важливих нюансів.
- Висоти розташування. Чим нижче джерело світла, тим яскравіше мерехтіння, а обстановка затишніше.
- Колірні гами. Світлі тони, а також скляні, глянцеві, дзеркальні поверхні відображають потоки світла. А ванна здається світліше, візуально більше, просторіше.
- Типи світильників.
Щоб позбутися від зайвих витрат, непотрібних клопотів, ще на етапі ремонтних робіт визначте, де будуть монтуватися прилади, їх кількість.
Особливості монтування ламп, світлодіодні стрічки у ванній кімнаті
Дизайнери інтер'єру рекомендують монтувати освітлення обережно. Враховуйте правила:
- низька потужність світильників - яскравіше світло у ванній кімнаті;
- світильники розташовуються в робочих зонах відвідування;
-
щоб прибрати відблиски, розміщуйте пристрої під кутом;
-
не використовуйте один світильник над дзеркалом;
-
розташовуйте кілька ламп по контуру дзеркального полотна;
-
кольорові плафони, дизайнерські керамічні декоративні елементи створять затишок;
-
світлодіодну стрічку розташовують, як завгодно, головне - не бійтеся сміливих ідей;
-
підключайте світильники різного типу окремо.
Застосуйте поради на практиці, побачите серйозні зміни в інтер'єрі ванної кімнати.
Вибір світильника по типу, характеристикам
На ринку знайдете вибір освітлювальних приладів на будь-який смак і гаманець, завдяки чому підберете для себе ідеальний варіант.
За типом розташування бувають:
- вбудованими - підходять для маленьких кімнат з високою стелею. Світло не освітлює стелю, спрямоване вниз;
- відкритими - освітлює стелю, приміщення
За місцем розташування прилади поділяють на:
- Класичні стельові. Кожна ванна оснащена стельових світильником, який відповідає за загальне освітлення.
- Настінні. Використовуються для підсвічування певних зон, наприклад, дзеркала.
- Підлогові. Необхідні для декорування. Покликані вносити родзинку, розширюючи простір.
Світильники виконують одну або кілька функцій:
- декоративну;
- робочу;
-
загальну;
-
спрямовану.
Також лампи розрізняють по виду.
- Галогенові - дають потік світла, в три рази довше служать, ніж лампи розжарювання, економлять електрику.
- Світлодіодні - не нагріваються, служать до 50 000 годин, мають низький показник енергоспоживання.
- Лампи розжарювання - коштують недорого, але споживають багато енергії.
- Люмінесцентні.
Бажано для ванної вибирати світлодіодні прилади. Вони економні, не нагріваються, тому більш безпечні. Нерідко застосовують світлодіодну стрічку для прикраси інтер'єру. Єдиний мінус такого освітлення - завищена вартість.
Функціональність
Визначтеся, які джерела головні, другорядні. Бажано, щоб світла достатньо, але не занадто багато. Оптимальний варіант - максимальне наближення до денного освітлення, щоб добре було видно, як на вулиці виглядає нанесений макіяж або колір шкіри.
Ванна кімната використовується для різних потреб, тому освітлення бажано робити комбінованим, щоб при необхідності відключати зайве джерело. Наприклад, якщо рекомендується максимально освітити робочу зону, вибирають спрямовані або точкові світильники, бра.
Для звичайних справ, прання, прийняття душу, досить світильника на стелі, який забезпечує оптимальну яскравість. Верхнім заливає світлом послужить різноспрямована закрита галогенова лампа, пару приладів з широким кутом розсіювання. Щоб використовувати освітлення з комфортом, враховуйте важливість регулятора потужності.
Безпека
Вода - це природний провідник електроенергії, тому розробляючи схему освітлення, враховуйте правила безпеки. Прилади знаходяться там, де до них не потрапить вода. Також світильники не пошкоджений, максимально герметичний.
Основні правила техніки безпеки:
- не можна розміщувати прилади низько над самою ванною. При контакті з водою гаряча лампа вибухає;
- не користуйтеся трійниками або подовжувачами. Розетки захищені від вологи розташовуються далеко від кабінки душа і інших джерел води;
-
використовуйте прихований тип проводки кабелю, який веде до освітлювальних приладів;
-
електрична мережа обов'язково заземлюється.
Бажано обирати світильники, які мають високий ступінь захисту від вологи (не менш IP24).
Естетика
Світильники різні за формою і дизайнерським рішенням. Кількість використовуваних приладів відрізняється в залежності від розміру приміщення, стелі. Вибирайте прожектор, два і більше бра, торшер або класичну люстру. Зараз модно імітувати зоряне небо вбудованими світлодіодами. Якщо любите інтимну обстановку, для розслаблення заздалегідь подумайте від джерела приглушеного світла, який встановлюється нижче рівня самої ванни. Так світло не буде світити в очі.
Для догляду за зовнішнім виглядом використовується зона біля раковини і дзеркала, називається робочою. Сюди кріплять підсвічування, бра, торшерчікі або спрямовані прилади. Дзеркала краще підсвічувати з обох сторін. То чи не буде тіней і забезпечується достатня яскравість. Часто використовують розсіяне світло, щоб приміщення висвітлювалося рівномірно, був відсутній різкий перепад. Невеликі бра над дзеркалом або підвісні лампи по обидва боки за рахунок ефекту відображення множать світло, що виходить від них.
Цікаво знати!
Як вибрати стельовий світильник
Стельові вироби відповідають за верхнє освітлення. Іноді вистачає одного приладу, але в великих приміщеннях краще використовувати два і більше. Якщо стеля підвісна, встановлюйте точкові галогенові лампи. У просторих приміщеннях бажано поєднувати пару типів верхнього освітлення із застосуванням світлодіодної стрічки на карнизі, елегантною люстри по центру.
Підлогове освітлення використовують для декорування, другорядним за призначенням, тому використовується для додання ванній затишної атмосфери. Герметичні, міцні вироби підсвічують підлогу. Щоб створити утихомирену атмосферу дизайнери інтер'єру радять застосовувати напівпрозорі світильники, закриті ліхтарі або ілюмінатори. Оригінальною ідеєю послужать саморобні ліхтарі з залізних консервних банок. Проробляємо в них дірочки, поміщаємо всередину свічку. Такі світильники переміщують куди завгодно.
Оригінально виглядає освітлена ванна. Досягти ефекту допоможуть бра або прожектор з направленим світлом. Сьогодні виробники створюють моделі з уже вбудованим підсвічуванням, але коштують такі моделі дорого. Щоб домогтися того ж ефекту, розмістіть над ванною елегантну люстру.
Якщо кімната виконана у світлих тонах, для повноцінного освітлення вистачить традиційної люстри над ванною або пари бра в робочій зоні. Світлі, теплі тони відбивають світло.
Ванна кімната створена для відновлення сил після важкого дня, усамітнення, повноцінного розслаблення. Тому, вибираючи освітлення, враховуйте тип приміщення, параметри. Це потужність, тип приладів, дизайнерське рішення, розташування та ін. Також не забувайте про безпеку. Важливо, щоб проводку заземлені, а лампи захистили від корозії, попаданні води. Знайте, тільки правильно підібране освітлення створює комфортне, затишне простір.