Холодне, тепле чи денне світло. Як же визначитися?
Відтінки світлового спектру використовуються для створення відповідної атмосфери в житлі, на робочому місці, в офісах, виробничих приміщеннях. Що кажуть про підбір кольору для кожної конкретної ситуації фахівці, як правильно визначитися з вибором лампи для спальні, робочого кабінету, ми розглянемо далі.
Що означає поняття "температура світла / кольору"?
Поділ світла за температурними показниками - не штучна розробка вчених. Сонячні промені в різний час доби також мають свій відтінок: коли сонце знаходиться низько над горизонтом, його промені жовтуватого кольору, в зимовий час сонячне світло має холодний блакитний відтінок, а колір ясного полуденного сонця - нейтральний. Виходячи з такої класифікації, були створені лампи штучного освітлення, світло яких також відповідає певному значенню шкали.
А ви знали - Що таке люкси і люмени - і який їхній вплив на освітлення?
Незважаючи на те, що саме по собі світло здається безбарвним, використання холодного, теплого відтінку в інтер'єрі одразу помітно - світло теплого спектру робить приміщення домашнім, затишним, більш прохолодні тони створюють сувору робочу обстановку.
Світлодіодні лампи, на відміну від приладів інших видів, можуть мати різні відтінки світіння, але найбільш просунутими вважаються моделі, що дозволяють перемикатися між різними режимами світла.
Особливості вимірювання температури кольору
Вимірювання температури світіння здійснюється за спеціальною шкалою в Кельвінах. Нижня межа - 800 Кельвін, вона відповідає температурі неяскравого світла, випромінюваного розпеченими до червоного предметами. Верхня точка шкали - 20 тис. К, це значення характеризує світіння неба на полюсах Землі. На кожній лампі світлодіодного типу обов'язково вказується температура світіння, низькі теплі значення більш наближені до світіння класичної лампи розжарювання. Показники від 5 тис. К і вище описують джерела холодного світла. Величина 7,5 тис. К демонструє світіння неба середніх широт в сутінках в похмурий день.
Для створення відповідної атмосфери в будинку, офісі або на вулиці найчастіше використовують свою частину спектру.
-
теплі відтінки - 2,7-3 тис. К;
-
нейтральне денне світло - 4-4,1 К;
-
холодне освітлення - 5-6,5 К.
У чому полягає значущість вибору відтінку світла?
Технологічні особливості LED відкрили користувачам широкі можливості: поряд з економічним споживанням електроенергії, приголомшливою довговічністю, високою потужністю світлодіодні джерела світла дозволяють підібрати відтінок освітлення відповідно до функціоналу приміщення. Так як колір освітлення не настільки помітний, цей нюанс може здатися не таким значним, однак саме він буде в майбутньому визначати ступінь працездатності людей, які перебувають в будівлі, їх настрій, загальний стан організму. Теплі тони забезпечують розслаблення, відпочинок, позитивно впливають на нервову систему, допомагають відновити сили. Холодні відтінки сприяють мобілізації, зосередженості, створення найбільш продуктивної робочої обстановки.Також важливо вплив колірної температури те, як людина сприймає інтер'єр, оскільки одні, ті ж предмети можуть виглядати зовсім інакше при використанні різних ламп. Цією можливістю користуються у своїй роботі фахівці-дизайнери, професійні маркетологи, які оформляють кімнати, представляють товарні позиції на вторинних конструкціях з кращого боку.
Однак важливим аспектом застосування колірної температури є власне сприйняття світла, що дозволяє підбирати комфортний показник виключно під себе.
Лампи якої температури краще використовувати в конкретних ситуаціях?
Самопочуття мешканців будинку, працівників знаходиться в прямій залежності від освітлення. Вибір конкретного світлодіодного світильника визначається призначенням приміщення - чи передбачається в даній кімнаті спати, приймати їжу або влаштовувати романтичну вечерю / посиденьки з друзями, а може треба бути максимально зосередженим на вирішенні проблем, швидко включатися в робочий процес.
Теплий колір найбільш прийнятний в житлових будинках, квартирах для створення затишної обстановки - він схожий на світло ранкового або вечірнього сонця, приємний для очей. Світіння led-джерел теплого спектру аналогічно світіння, що випромінюється лампами розжарювання.
Особливості впливу теплого світла на відчуття простору і сприйняття оточуючих кольорів
Згідно з дослідженнями вчених, проміжок спектра від 2,7 до 3 тис. К розслабляє організм, готує до періоду спокою і створює невимушену атмосферу. У цьому світлі найбільш приємно сприймаються теплі кольори в дизайні інтер'єру - від червоного до жовтого. Вони виглядають яскраво, соковито, в той час як предмети холодних тонів змінюють колір - стають темнішими, відтінок трохи спотворюється, «теплішає».
Що стосується сприйняття простору, лампи теплого світла зменшують кімнату, роблять її тісніше, затишніше. Тому оптимально використовувати світильники цієї частини спектру для невеликих спалень, віталень, прихожих з інтер'єром в теплих тонах. При використанні таких освітлювальних елементів у великих кімнатах простір буде стискатися, виглядати малоосвітлено.
Як поєднується світло теплої частини спектра з будівельними та оздоблювальними матеріалами?
Теплі відтінки світла характеризують природні матеріали, тому відмінно поєднуються з елементами інтер'єру з деревини, тканини, патинованого металу. Невимушена атмосфера спокою, гармонії, створюваного цими матеріалами, найбільш вигідно підкреслюється теплим світловим спектром. Ідеально доповнюються лед-лампами на 3 тис. К, старовинні тканинні абажури, світильники старовинного виду з вигадливими кованими деталями, інші елементи інтер'єру в класичному, вінтажному стилі, а також стилях ретро, модернізм, еко - всі традиційні варіанти дизайну, які передбачають використання натуральних матеріалів для створення затишку, етнічного настрою.
Сфера застосування джерел теплого світла
Лампи теплого світла найбільш затребувані для освітлення житлових будинків, квартир, але активно використовуються в громадських установах. Таке світло необхідне для облаштування:
-
спальної кімнати;
-
дитячих зон;
-
обідніх, столових приміщень;
-
зон відпочинку - на столику біля крісла для читання, в вітальні і т.д.
Що стосується громадських закладів, відтінки теплої частини спектру підійдуть для створення затишку, невимушеної атмосфери:
-
в ресторанах, невеликих кафе;
-
в холі салону або офісного приміщення, де відвідувачі, працівники можуть спілкуватися, відпочивати;
-
в магазинах одягу, аксесуарів;
-
в торгових точках, що пропонують ювелірну продукцію з металів жовтого кольору;
-
у відділах, де продаються м'ясні, молочні, хлібобулочні вироби;
-
в лікарняних палатах, щоб атмосфера спокою сприяла одужанню пацієнтів.
Лампи, прожектори теплого тону успішно застосовуються для зовнішнього освітлення в парковій зоні, на літніх майданчиках барів або кафе, на майданчиках перед приватними, багатоповерховими будинками.
Як впливає прохолодне і холодне світло на організм?
Холодне світло допомагає зібратися з думками, прокинутися, сприяє активній інтелектуальної діяльності, тому відмінно підходить для тих місць, де потрібно бути бадьорим, швидко концентруватися на чомусь, тверезо оцінювати ситуацію. Найчастіше світильники з лампами холодного спектру встановлюють в офісних, виробничих приміщеннях, вищих навчальних закладах, дослідницьких лабораторіях, школах, бібліотеках, адміністративних приміщеннях, домашніх робочих кабінетах. З таким освітленням створюється повноцінна робоча атмосфера, нехай незатишно, але зате сприяє активній діяльності по засвоєнню, переробки інформації.
Крім ефекту бадьорості, холодні тони візуально розширюють простір, тому з успіхом застосовуються в освітленні просторих приміщень, великих залів. Особливо ефектно поєднуються такі лампи з інтер'єром, що включають:
-
мінімалістичні елементи;
-
інновації в стилі хай-тек;
-
футуристичні мотиви;
-
сучасне обладнання, велика кількість пластикових, сталевих конструкцій, блискучих металевих покриттів.
Однак однаково добре виглядає з холодним освітленням, інтер'єр в класичному або скандинавському стилі. У приміщеннях з таким дизайном повинні переважати тони синього спектру, так як жовті, червоні, помаранчеві, інші теплі кольори придбають «холодний відтінок», стануть приглушеними, в той час як зелені, сірі, блакитні навпаки стануть яскравіше, більш насиченим.
Промені прохолодного світла в домашньому інтер'єрі підійдуть для освітлення ванної кімнати, робочого кабінету, вбиральні, будь-якого приміщення, обставлений у відповідній гамі.
Застосовується холодне світло для вуличного освітлення в тих місцях, де потрібно уважність, концентрація або необхідно висвітлити більшу площу:
-
автобани;
-
заправні станції;
-
місця стоянок;
-
стадіони;
-
ангари та інші будівлі.
Світло нейтрального кольору
Палітра природних відтінків світла найбільш універсальна у використанні - такі лампи можна монтувати вдома, в цехах, лікарнях, освітніх установах, оскільки світло цієї частини спектру практично не має виражений вплив на самопочуття, працездатність людей, не спотворює розміри кімнати, набір кольорів в дизайні. Таке світло не навантажує зір, тому при виникненні проблем з вибором колірної температури краще брати нейтральний - він підійде в будь-якій ситуації, особливо в кімнатах, переходах між ними, виконують кілька функцій (робота, відпочинок, виконання побутових справ, прийом їжі, дитячі ігри та т.д.).