Освітлення на балконі - як обрати, види та поради
Балкон - не містке приміщення квартири, він зазвичай має досить скромну площу, через що багато хто недооцінює його функціональність. Насправді, балкон, як і лоджію, можна використовувати не тільки в якості підсобного приміщення - при бажанні тут можна облаштувати затишний робочий кабінет, зону відпочинку, майстерню або і зовсім зробити оранжерею або зимовий сад. Залежно від цілей використання цього приміщення буде потрібно подбати про дизайн інтер'єру, зовнішньому і внутрішньому утепленні і обігріві, але зараз поговоримо про висвітлення, яке не тільки допоможе створити ідеальні умови для роботи або відпочинку, але і дозволить візуально розширити простір.
Види балконного освітлення: Які світильники підійдуть для балкона і які лампи можна використовувати?
Освітлення на балконі за допомогою світильників
Освітлення на балконі за допомогою бра
Освітлення на балконі за допомогою світлодіодних стрічок
Освітлення на балконі за допомогою точкового освітлення
Як провести світло на балкон?
Прихована електропроводка
Відкрита електропроводка
Проводка під обшивку
Як вибрати точку приєднання?
Якщо в квартирі або будинку вже проведено світло на балкон при будівництві і попередньому ремонті, то цей пункт можна не розглядати. Досить підібрати світильники під дизайн балкона і скористатися готовими проводами для їх підключення. Однак при відсутності освітлення на балконі проводити його доведеться самостійно. Організація проводки - справа непроста і вимагає певних навичок, але при дотриманні технології її може прокласти навіть недосвідчений господар квартири.
Точка для підключення може розташовуватися:
- безпосередньо на електрощитку - але тоді доведеться тягнути дроти через всю квартиру, так як щиток зазвичай розташований далеко від балкона (втім, в цьому є сенс, якщо на балконі планується використовувати серйозну побутову техніку, обігрівачі тощо);
- в сусідньому приміщенні - в цьому випадку в распредблоке, який знаходиться найближче до балкону, слід підключити новий провід і вивести його на балкон (такий тип підключення хоч і зручний, але має свої протипоказання - особливо якщо проводка в квартирі давно не змінювалася або прокладена з використанням тонкожільного кабелю, оскільки навіть невеликий зайвий світильник може викликати перевантаження в мережі);
- в найближчої розетки - щоб не довелося прокладати проводку від распредкоробкі, можна підключитися до розетки в сусідній кімнаті.
В якій послідовності виконувати роботи?
Чіткий план і неухильне дотримання його - запорука успішної роботи в будь-якій справі, а вже в роботах з електрикою без подібного порядку не обійтися. Незалежно від вибору точки підключення, план буде приблизно один і той же.
Отже, щоб організувати освітлення на балконі, необхідно слідувати чіткому алгоритму:
- розрахувати, скільки кабелю знадобиться для проведення електрики, підготувати всі необхідні інструменти і матеріали;
- розмітити стіни для створення борозенок - заглиблень, в які ляже кабель (необхідно розрахувати, де на балконі будуть перебувати світильники, розетки, де краще підключати електроприлади, якщо планується функціональне використання балкона);
- відключити світло, знеструмити проводку у всій квартирі (якщо встановлені пробки, важливо відключити обидві);
- штроблення стін по розмітці (можна виконувати вручну зубилом або спеціальним інструментом - штроборезом), робота з перфоратором (пророблення отвору в стіні між кімнатою і балконом для проведення кабелю);
- прокладка проводки в створені борозенки і попередня фіксація гіпсовим розчином (досить прихопити кабель через кожні 15-20 см);
- підключити до кабелю розетки, вимикачі та інші елементи ланцюга;
- перевірити мультиметром працездатність всіх ділянок ланцюга;
- закрити борозенки (штроби) гіпсом повністю, обштукатурити і вирівняти стіну;
- відновити подачу електрики.
При прокладанні кабелю важливо враховувати, що його необхідно убезпечити від потрапляння вологи, оскільки на балконі її відсоток зазвичай вище, ніж в інших кімнатах квартири. Щоб проводка працювала безперебійно і не виникало коротких замикань, краще робити клемні з'єднання, скручування проводів - не найефективніший спосіб монтажу. Перетин дроту оптимально підбирати не менше 1,5 мм 2, віддаючи перевагу мідних жилах. Технічні характеристики проводки повинні відповідати передбачуваного навантаження.
Види балконного освітлення: Які світильники підійдуть для балкона і які лампи можна використовувати?
Щоб організувати грамотне освітлення балкона, можна використовувати найрізноманітніші джерела освітлення - від класичних люстр до сучасних світлодіодних стрічок. Все залежить від дизайну і побажань власника балкона.
Освітлення на балконі за допомогою світильників
Освітлювальні прилади можуть бути різними і крім освітлення простору, вони повинні ще й гармонійно доповнювати інтер'єр приміщення. Можна підібрати світильник для стіни, стелі або встановити підлоговий торшер, якщо він підійде по стилю і функціональності. За допомогою світильників можна організувати загальне освітлення, комбіноване або точково висвітлити певну зону балкона. Освітлювальні прилади бувають декоративні (які прикрашають собою інтер'єр), експозиційні (мінімалістичні конструкції для точкового підсвічування об'єктів), що орієнтують (встановлюються для орієнтації в просторі, що допомагають переміщенню в просторі). Вони можуть підвішуватися до стелі або на стіну, встановлюватися на підлогу або на стіл, вбудовуватися в стіну або накладатися і закріплюватися.
Освітлення на балконі за допомогою бра
Щоб організувати загальне освітлення, використовуючи тільки бра, потрібно підібрати кілька освітлювальних приладів, оскільки світла, який випромінює один, навряд чи буде достатньо для якісного освітлення всього простору балкона. Також бра допоможуть зонувати простір і підкреслити особливості інтер'єру. Широкий асортимент настінних світильників дозволяє підібрати відповідні моделі для класичного і сучасного стилів - бра бувають ковані, хромовані, з безліччю декоративних елементів, у формі квітки, з плафонами різної форми, в мінімалістичному дизайні і т.д. Установка бра теж не завдасть клопоту - їх дуже просто монтувати на будь-якій поверхні.
Освітлення на балконі за допомогою світлодіодних стрічок
Підсвічування LED-стрічками - стильне, цікаве і економічне рішення. Різноманітність самих стрічок і широкі можливості їх монтажу відкривають простір уяві - найсміливіші дизайнерські проекти можна втілити в життя самостійно і за короткий час. Світлодіодна стрічка еластична і компактна, її вбудовують під підвіконня, в ніші, під стелю і в різні елементи інтер'єру, а при грамотному розташуванні буде видно тільки розсіяне світло від неї. Втім, недоліки у неї теж є при всіх позитивних якостях - вона дорожче інших освітлювальних приладів, що пропонують аналогічну ступінь освітленості. Але тим не менш, в сучасних інтер'єрах балконів та інших кімнат вона з'являється все частіше.
Освітлення на балконі за допомогою точкового освітлення
Точкове освітлення нейтральне по стилю, тому цілком підійде до будь-якого інтер'єру. Причому точкові світильники можна комбінувати з бра, організовуючи верхнє освітлення і створюючи розсіяне світіння, тоді як локальні світильники будуть підсвічувати простір зонально. Єдиний нюанс, який необхідно враховувати - вбудовані точкові джерела світла можуть перегріватися, це залежить від встановлених в них ламп. Якщо нагрів сильний, а оздоблення стелі сприйнятлива до температури, її можна легко пошкодити такими світильниками. В цьому випадку краще використовувати тільки світлодіодні точки і слідувати рекомендаціям виробника щодо монтажу.
Як провести світло на балкон?
З практичної точки зору, організація балконного освітлення вимагає визначитися з варіантом розміщення електропроводки. Існує кілька способів прокладання електропроводки - всередині стіни, під балконних обшивкою, на стіні в спеціальній захисній конструкції (коробі або гофрованому рукаві), розглянемо докладніше кожний з них.
Прихована електропроводка
Цей спосіб користується популярністю і не дарма - така проводка не кидається в очі при погляді на стіну, її в принципі не видно. Тому в квартирах зазвичай віддають перевагу монтажу саме прихованої електропроводки. На балконі такий спосіб ще більше виправданий з огляду на обмежений простір - зайві елементи на стінах будуть псувати вигляд і візуально зменшувати площу приміщення. На оштукатурених стінах монтаж проводки здійснюється за попередньо проштробленним заглибинах. Після того, як обраний кабель відповідного перерізу, підготовлені всі необхідні матеріали та інструменти для проведення кабелю, необхідно продумати до дрібниць і розмітити схему його розміщення. Для цього важливо заздалегідь примітити, де зручно розмістити розетки, вимикачі, скільки їх буде, вибрати траєкторію прокладки проводу виходячи з найкоротшого шляху.
Коли все розмічено, можна приступати до штробленню. Залежно від матеріалу стін можна використовувати зубило та молоток або вдатися до електроінструменту - це і легше, і швидше. Як тільки все поглиблення під кабель виконані, можна починати укладання. Навіть якщо при штроблення місцями відкололося зайве, і канавка вийшла нерівною, це не критично, адже все одно все штроби будуть кріпитися розчином, а поверхня стіни - вирівнюватися. Кабель необхідно укласти в штроби так, щоб він був повністю занурений в борозенку, якщо глибини не вистачає, потрібно руйнувати ще. При укладанні кабель місцями фіксують розчином алебастру, після чого підключають всі контакти, монтують світильники і подають струм.
Коли все розмічено, можна приступати до штробленню. Залежно від матеріалу стін можна використовувати зубило та молоток або вдатися до електроінструменту - це і легше, і швидше. Як тільки все поглиблення під кабель виконані, можна починати укладання. Навіть якщо при штроблення місцями відкололося зайве, і канавка вийшла нерівною, це не критично, адже все одно все штроби будуть кріпитися розчином, а поверхня стіни - вирівнюватися. Кабель необхідно укласти в штроби так, щоб він був повністю занурений в борозенку, якщо глибини не вистачає, потрібно руйнувати ще. При укладанні кабель місцями фіксують розчином алебастру, після чого підключають всі контакти, монтують світильники і подають струм.
Відкрита електропроводка
Відкритий спосіб монтажу електричної проводки менш популярний, хоч і має безліч переваг:
- кабель легко монтувати - ніякого втручання в структуру стіни не потрібно, достатньо закріпити провід скобами або встановити спеціальний короб;
- проводку легко замінювати і ремонтувати - якщо з кабелем виникнуть проблеми, легко дістатися до потрібної ділянки, «не розбираючи половини стіни».
Проводка під обшивку
Монтаж проводів під обшивкою вирішує відразу кілька проблем - немає необхідності руйнувати стіни, але при цьому кабелі не "розтікаються» по стінах, псуючи інтер'єр. Особливо цей спосіб актуальний, якщо для обшивки на стінах встановлюється каркас - тоді під обшивкою залишається достатньо місця для монтажу спеціального захисного короба або рукава для проводів.
Типи кріплення освітлення на балконі
Тип кріплення | Особливості |
Приклади освітлювального обладнання |
Стельовий |
Такі світильники можуть бути як декоративними, так і мінімалістичним. |
Невеликі люстри, точкові світильники. |
Настінний |
Залежно від кількості і локалізації настінні світильники грають роль додаткового підсвічування або можуть стати джерелами основного освітлення. |
Бра різної форми - плоскі, фігурні, що імітують свічники, вуличні ліхтарі, дивовижні квіти і т.д. |
Світлодіодний |
Винесено в окрему категорію, оскільки кріплення не схоже на інші освітлювальні прилади. Лід-стрічка має липку зворотну сторону і може міцно закріплюватися на будь-якій поверхні. |
Світлодіодна стрічка |
Мобільний |
Таке освітлення можна переміщати по балкону, адже воно не прикріплено до поверхонь і залежить тільки від розміщення розеток. |
Настільні лампи, підлогові торшери. |
Освітлення на балконі - як обрати, види та поради