Як правильно спланувати, планування електрики в квартирі
Схема електропроводки в квартирі своїми руками
Незважаючи на довіру до електрика, важливо приділити увагу розташуванню вимикачів, розеток та освітлювальних приладів, щоб уникнути надалі незручностей. Як би якісно електрик не виконав роботу, наслідки розташування залишаться на відповідальності замовника. Витративши день на створення схеми електропроводки, вдасться уникнути спотикання про подовжувачі та пошуки невдало розташованих перемикачів.
Для цього виконують такі етапи:
-
Накреслити план квартири від руки або за допомогою онлайн-планувальника.
-
Нанести на план меблі та електроприлади.
-
Помістити на плані місця електроточок біля електроприладів, додавши додаткові гнізда для переносних електроприладів, біля ліжок, тумбочок у ванній (вологозахисні).
-
Додати ТБ точки, слаботочки, комп'ютерну точку біля телевізорів та місць для комп'ютера.
-
Позначити розташування освітлювальних приладів і нанести їх на схему електропроводки.
-
Помістити біля дверей перемикачі (одноклавішні, двоклавішні, триклавішні та прохідні). Накласти схему розеток на план освітлення, прописати відступи від підлоги та стін до електроточок та тумблерів.
-
Розташувати на схемі силовий щиток та розподільні коробки.
Планування домашньої електрики
Як можна помітити, схема будується зворотним чином. Спочатку на план наносять техніку, освітлювальні прилади, а далі, виходячи з їх особливостей потужності, вибирають систему розведення, захисні пристрої та переріз проводів. Силова частина електромережі містить обладнання значної потужності (духові шафи, печі, бойлери, кондиціонери) з окремими лініями та захисними автоматами для безпечної експлуатації та зручності ремонту. Освітлювальна частина включає одну електролінію (для невеликих кімнат з декількома світильниками) або групу освітлювальних приладів (для великих приміщень).
Вибір автомата
Не рекомендуємо купівлю панелі з десятками автоматичних вимикачів без особливої необхідності. Вибір автоматичного перемикача ґрунтується на потужності вступного автомата. Для розрахунку потужності помножте силу струму на напругу. Щоб автомат вимикався при короткому замиканні, потужність повинна відповідати потужності кабелю, що підключається. Додатково перевірте матеріал електрокабелю (алюміній або мідь), перетин та стан.
Майстер-вимикач
Зверніть увагу на систему «розумний дім». Вона передбачає підключення всіх контурів освітлення до окремих автоматів і введення у схему головного перемикача, керуючого групою через реле. Майстер-вимикач встановлюють поруч із вхідними дверима, щоб, виходячи з дому та натискаючи на головний вимикач, вимикалися світильники, не припиняючи роботу побутових приладів. У коридорі забезпечте яскраве базове освітлення та приємне бічне підсвічування. Вибирайте регульовані світильники, це дозволить акцентувати увагу на окремих елементах. Враховуйте потребу в додаткових електричних точках та кабелі Ethernet для розміщення в коридорі Wi-Fi-роутера, NAS-накопичувача та інших приладів.
Спальні
Рекомендується оснастити спальню прохідними тумблерами, що дозволить включати освітлення біля дверей та вимикати біля ліжка. Крім того, важливо передбачити освітлення поблизу ліжка. Незалежно від того, чи звикли читати перед сном, наявність нічного світильника поруч із місцем для сну створить додатковий комфорт.
Вітальня та кухня
Для створення атмосфери у їдальні рекомендується підвісна люстра, яскравість якої змінюють за допомогою димера, встановленого в доступності від столу. Враховуйте, що в зимовий період у вітальні або кухні часто встановлюють новорічну ялинку, тому заздалегідь продумайте місце для підключення гірлянди. Також важливо визначити розташування кухонних робочих столів та передбачити достатню кількість електроточок та освітлення для комфортного використання техніки.
Санвузол
Тут кращим рішенням стане монтаж датчиків руху для освітлення, що не тільки зручно, а й економить електроенергію, автоматично вимикаючи світло через 5-7 хвилин бездіяльності. Підсвічування дзеркала та декоративних ніш додасть ванній кімнаті якийсь шарм.
Гардероб
Радимо передбачити два типи освітлення: базове та акцентне. Не варто нехтувати встановленням розеток, які бувають потрібні в несподіваний момент.
Монтажна та принципова схема підключення електрики у квартирі
Монтажна схема електрики є деталізованим планом, на якому з використанням спеціальних символів вказуються місця розміщення компонентів електромережі та їх з'єднання. Актуальність попереднього планування полягає в тому, що зміни в процесі монтування будуть скрутними, небезпечними та витратними.
До складу схеми входять такі елементи:
-
Розподільні щитки
-
Лічильник електроенергії
-
Захисні пристрої (дифреле, автоматичні перемикачі, дифавтомат)
-
Кабелі та дроти для підключення
-
Перемикачі та розетки
-
Освітлювальні елементи
-
Стаціонарні електроприлади
На основі монтажної схеми створюється план електрики в квартирі, що деталізує розміщення побутової техніки, освітлювальних приладів та іншого обладнання. Він є основою розрахунку необхідних матеріалів, списку закупівель, визначення вартості монтажних робіт. Детальний план забезпечує чіткість та системність у процесі електромонтажу, правильний вибір обладнання та комплектуючих відповідно до технічних вимог.
Норми ПУЕ, які потрібно врахувати у плані проведення у квартирі
При розміщенні враховуйте, що тумблера повинні розташовуватися на висоті 90 см від рівня підлоги, а точки встановлюються на висоті від 15 до 30 см. Перемикачі розміщують ліворуч від входу до приміщення або з боку дверного замка. Важливо також дотримуватись загальних правил безпеки при проектуванні електророзведення: уникати заземлення через нейтраль, для ванних кімнат передбачити використання трансформатора та пристрою захисного відключення, для електроплити встановити автоматичний перемикач на 63 А. Електропровід прокладається горизонтально або вертикально з поворотами на 90 градусів, дотримуючись мінімальної відстані між проводами в 3 мм, від підлоги не менше 15 мм і від укосів дверей та вікон — не менше 10 мм. Підведення кабелю до тумблерів робиться зверху, до електроточок - знизу, а електрощиток встановлюється на висоті, недоступній для дітей.
Чортаємо план квартири
План квартири креслиться на паперовому аркуші вручну чи комп'ютері. Для цього використовують онлайн-планувальники, наприклад, remplanner. Робити це бажано з членами сім'ї, щоб кожен відзначив місце розташування меблів, побутових приладів там, де хотів би бачити додаткові розетки.
Схема розташування розеток
Після того як меблі позначені на плані, приступайте до позначення місць для встановлення. Для цього знаходять прилади, що вимагають підключення до електромережі, та відзначають поруч із ними позиції для майбутніх розеток. Для зручності такі пристрої на плані вирізняються червоним кольором. Важливо враховувати потребу встановлення розеток для слаботочних пристроїв (таких як TV і LAN). Не забудьте передбачити додаткові розетки для зарядних пристроїв мобільних телефонів, планшетів та ноутбуків, розташувавши їх біля робочого столу, ліжка та нічного столика.
У кімнатах, де планується повісити телевізор, важливо передбачити 220-вольтні розетки, ТБ електроточки для підключення антени, супутникового або кабельного ТБ. Для Smart TV додають електричну точку RJ45. Аналогічна електроточка робиться і для комп'ютера. Кожен тип плану позначається окремим символом. У спальні нагоді додаткова розетка на 220 вольт, це буде зручно для підключення переносних пристроїв. На кухні потрібні електричні точки для габаритних стаціонарних приладів і кілька додаткових для блендера, кавоварки, електрочайника і т.д. У ванній кімнаті ставлять вологозахищені гнізда IP44 для пральної машини. Вони монтуються за таким же принципом, як і стандартні.
Схема розташування освітлювальних приладів
Після того, як визначилися з розстановкою електроточок, наступним кроком буде планування системи освітлення. На кресленні позначаємо місця, де будуть встановлені різноманітні освітлювальні елементи (люстри, бра, настільні та лампи для підлоги, нічники). Важливо враховувати дизайн стель, якщо планується використання натяжних стель або гіпсокартонних конструкцій, оскільки це впливає на розміщення освітлювальних приладів та особливості монтажу. Визначивши центральні точки, вносять відповідні елементи в план електропроводки з огляду на дизайнерську концепцію освітлення.
Схема розташування вимикачів
На наступному етапі відбувається планування розташування кімнатних тумблерів. Зазвичай їх встановлюють поруч із вхідними дверима, тому важливо визначити місце розташування та напрямок відчинення дверей, щоб перемикачі були доступні та не блокувалися відкритими дверима.
Тому на цьому етапі до креслення додаються двері. Тумблера рекомендуємо встановлювати біля входу в кімнату, а в туалеті та ванній кімнаті при виході. Вибирайте одноклавішні, двоклавішні та триклавішні типи тумблерів, що дозволяє з одного місця керувати кількома приладами. Наприклад, поруч із ванною кімнатою передбачте двоклавішний вимикач: одна клавіша для туалету, інша – для коридору. Також один прилад можна контролювати кількома перемикачами. Кожен тип перемикача помічайте на кресленні. Далі визначають місце для встановлення силового щитка і вказують на кресленні розміри кімнат та громіздких меблів, відстані до центру розеточного виходу, перемикачів, освітлювальних приладів.
Схема прокладання проводів
Для тих, хто вирішив самостійно зайнятися електромонтажем, потрібно доповнити креслення позначенням місць для розподільних коробок та силового щитка та розробити маршрут прокладання кабелів. Традиційно розподільну коробку встановлюють біля входу з відведенням кабелю від розеток до цієї коробки. Електропровід до кожної електроточки прокладається окремо, щоб уникнути створення єдиного шлейфу для кількох електроточок. Кабелі прокладаються по вертикалі і горизонталі, без використання найкоротших шляхів, наприклад, в штробах вздовж стелі з вертикальними спусками до місць установки електроточок. Для розеток використовується кабель перетином 3х2, 5 кв.мм. Кабель від вимикачів та освітлювальних приладів до розподільної коробки теж прокладають у штробах, а від освітлювальних приладів під гіпсокартонною стелею – у гофротрубі, використовуючи кабель перетином 3х1,5 кв.мм. Для з'єднання перемикача та коробки допускається використовувати кабельну лінію меншого перерізу 2х1,5 кв.мм. Місце для силового щитка вибирають біля вхідних дверей. Від кожної розподільної коробки до щитка прокладають дві лінії кабелю (для розеток та освітлення), за винятком тих кімнат, де буде лише одна лінія освітлення. Таким чином, створення плану електропроводки власноруч цілком здійсненне завдання, що не вимагає надзусиль, як здається на перший погляд.
Угруповання споживачів та вибір автомата
Стандартна електропроводка представляє гіллясту, деревоподібну мережу. У багатоповерхівках на поверхах розміщують щити розподілу, звідки проводять лінії до кожної квартири. Лінії підключаються через вимикач та лічильник, а потім кабельна лінія приєднується до щита усередині житла. Тут встановлюють модульне устаткування захисту: автоматичні тумблера, пристрої захисного відключення та інших. Після чого формують групи кабелів окремих типів споживачів.
При угрупуванні споживачів важливо вибирати правильно автоматичні вимикачі для кожного типу:
-
Для електричної точки - 25 А для будь-якого приміщення
-
Для освітлення - 10 А
-
Для великої побутової техніки – 25 А або 35 А
-
Приклади схем для однокімнатної квартири
При загальному навантаженні на електросистему житла, яке не перевищує 25 А, існує як економічно вигідна можливість зробити електромережі через єдиний контур, керований одним автоматичним перемикачем. Цей підхід був поширений у минулому та передбачав об'єднання освітлювальних пристроїв та силових електроточок в один ланцюг. Однак, сучасні вимоги до електромонтажу відходять від цієї практики на користь створення незалежних роздільних контурів.
При розробці електросхеми для малої квартири можна використовувати таку класифікацію:
-
Стаціонарна побутова техніка (пральні машини, холодильники, кондиціонери, плити тощо)
-
Електроточки для малопотужних пристроїв
-
Освітлення, де кабелі від автоматів до вимикачів і світильників прокладаються через розподільні коробки, за принципом подібним до роботи з лініями електричних точок.
-
Така проводка на практиці демонструє ефективний поділ навантаження за різними контурами з монтажем індивідуальних пристроїв захисного відключення, що гарантує надійну та безпечну роботу, виключаючи зниження напруги та аварійні ситуації в мережі
Для двокімнатної квартири
Відмінність між кресленнями для робіт з монтажу постачання однокімнатної та двокімнатної квартири головним чином полягає у більшій кількості контурів. У квартирах більше електросхема складна через необхідність більш детального угруповання за типом і місцезнаходженням споживачів, щоб уникнути нерівномірного розподілу навантаження.
Тому додаються такі елементи:
Монтаж окремих перемикачів для побутової техніки, розташованої у ванній, а також для великої та дрібної кухонної техніки |
Один автомат для всіх електрокрапок, від якого ведеться електропровід до першої кімнати. |
Окремий автомат для освітлення, з можливістю поділу по кімнатах та допоміжних приміщеннях, прокладаючи кабелі через ті ж канали, що й для електроточок. |
Біля дверей він заходить у розподільну коробку та розгалужується: частина проводів йде до електроточок у цій кімнаті, а один направляють до наступної кімнати. |
Для трикімнатної квартири
Для трикімнатних та чотирикімнатних квартир план буде аналогічним, але з ще більш розгалуженою структурою, що враховує функціонал приміщень та техніки, що використовується. Особливість планування полягає у наявності окремих контурів, укладених у блоки із власним захистом. Це поділяє зони кабельної продукції, роблячи систему практичнішою та зручнішою.
Основні переваги такого угруповання такі:
-
Можливість відключення від мережі лише пошкодженої гілки.
-
Рівномірний розподіл навантаження.
-
Підвищена безпека за рахунок зниження ризику перевантаження та перегріву проводки.
Інструмент, який знадобиться для роботи
Установка електропроводки - складне завдання, яке потребують підвищеної кваліфікації, яке виконують фахівці.
Для робіт знадобиться набір інструментів та обладнання:
-
Індикаторна викрутка для визначення напруги;
-
Кутова шліфувальна машина з дисками для різання каменю;
-
Стамеска;
-
Ізольовані викрутки;
-
Перфоратор;
-
Плоскогубці;
-
Кліщі;
-
Робочий ніж;
-
Подовжувач;
-
Шпатель;
-
Будівельний рівень;
-
Переносний світильник
Вибір кабелю та розрахунок його перерізу
Для визначення відповідного перерізу кабелю виходячи з потужності пристроїв, що підключаються застосовують формулу: I=P/U, де P позначає загальну потужність пристроїв в контурі, а U - напруга електромережі в квартирі. Ланцюги електропроводки організують так, щоб електричне навантаження не перевищувало 25 А.
Для цього вибирають такі типи кабелю:
ВВГ-3 * 2,5 |
Двожильний електрокабель із перетином провідника 2,5 мм², що застосовується для створення електромереж у житлових приміщеннях. Використовується для з'єднання розподільного щита з коробками. |
ВВГ-3 * 1,5 |
Двожильний електрокабель з перетином 1,5 мм², використовується для підключення електричних точок та тумблерів до розподільних коробок. |
ВВГ-3*4 |
Трижильний електрокабель із перерізом 4 мм², призначений для підключення високопотужних пристроїв. |
Розмітка розеток та вимикачів
При розподілі електроточок та тумблерів важливий комфортний доступ та безпроблемне підключення різноманітних пристроїв.
При визначенні розташування дотримуються таких правил:
-
Монтаж проводиться ліворуч від входу до приміщення;
-
Висота установки не менше ніж 0,9 метра від рівня підлоги;
-
Електроточки у спальні та вітальні розміщують на висоті близько 0,4 метра від підлоги, на кухні – між 0,95 та 1,15 метра, у ванній кімнаті застосування стандартних електричних точок за правилами безпеки не допускається.
Штроблення стін
Після визначення позиції для встановлення елементів та локацій для монтажу освітлювальних приладів, починається етап створення штроб по стінах та стелі для прокладання кабелів. Штроби робляться прямими лініями строго по вертикалі та горизонталі.
Це полегшує у наступному визначенні маршрутів прокладки. Для штроблення використовуються кутова шліфувальна машина чи перфоратор. Глибина штроби повинна становити не менше 20 мм, а ширина – достатньою для розміщення всіх електрокабелів у цій секції.
Укладання кабелю
Підходи до прокладання відкритої та прихованої електропроводки схожі. Роботу починають від місць приєднання обладнання, прямуючи до центрального розподільного щита. Потім головна лінія простягається в щиток з наступним переходом до наступного електричного контуру. Для спрощення ідентифікації на кінці встановлюють маркувальні бирки.
Після завершення монтажу, дроти приховують у спеціальних коробах або закладають у стіну під штукатурку. Установка підрозетників та розпаювальних коробок У процесі монтажу проводи прокладають до розподільних коробок і підрозетників, залишаючи запас на кінцях для зручності подальшого підключення. Крапки розгалуження організуються всередині коробок, перевіряють надійність з'єднань алюмінієвих або мідних електропроводів. Перед з'єднанням проводу перевіряють відсутність коротких замикань і правильність виконання монтажу.
Установка та складання електричного щита
Після того, як дроти для електроконтурів укладені та направлені до місця монтажу електричного щита, починається етап складання розподільного щита. Враховуючи складність і різнотипність елементів, дуже важливо досягти правильності підключень. При виборі корпусу для щита перевагу надають моделям з додатковими місцями для монтажу, що уможливить подальшу модернізацію або усунення різноманітних неполадок.
Монтаж розеток та вимикачів
Після того, як дроти прокладені до коробок, приступають до монтажу електроточок та тумблерів для світла. Цей процес вимагає використання базового набору інструментів: плоскогубці, кусачки та викрутки.
Які мають бути позначення на електричних схемах
Для зручності на кресленнях використовують стандартизовані позначення елементів. Це робить читабельним креслення як для вас, так і для професіоналів.
Перевірка якості роботи
Контроль якості виконаної електромонтажником роботи здійснюється за допомогою активації контурів та перевірки на наявність напруги, коректності розподілу фаз. Для цього використовують індикатори напруги. Помилки виявляються через спрацювання автоматичного вимикача захисту, який реагує на коротке замикання.
Що входить до плану електрики?
Проектування включає створення плану сценарію освітлення для приміщень, визначення місць встановлення світильників, перемикачів та схеми підключення електроприладів. |
У проекті враховуються типи вимикачів — зовнішні або вбудовані, кнопкові, поворотні або сенсорні — і кожному вимикачу присвоюється конкретне місце і зв'язок з конкретним приладом, що позначається на кресленні стрілками. |
Для кожної розетки вказується тип, забезпечуючи цим ефективне планування робіт. |
Відмінність професійного проекту від аматорського полягає в деталізації та попередньому плануванні розташування елементів. Наприклад, попереднє знання розташування меблів допомагає уникнути шнурів, що висять на стіні в спальні, і забезпечує естетичне та функціональне розміщення настінних світильників без використання подовжувачів. |
Проект може включати дублюючі тумблера, розташовані в різних частинах кімнати для комфортного керування освітленням, розташування електроточок та електроприладів. Наприклад, якщо захочете встановити систему "тепла підлога", це відображається в плані, аналогічно, при встановленні телевізора на кухні, це також враховується при розробці. |
Важливо уважно підходити до планування функціональних зон, враховуючи бажання замовника та низку технічних вимог. У спальній зоні акцент робиться на функціональному освітленні та можливості підключення різнотипних пристроїв, тоді як на кухні та у ванній кімнаті через підвищену вологість та підвищену температуру пильну увагу приділяється питанням безпеки. |
У ванній кімнаті допустимо лише приховане проведення, заборонено використання трійників та подовжувачів. |
Установка гідромасажної ванни вимагають попереднього прокладання проводки та обліку потреби у підключенні прихованих стереосистем, акустики чи телевізора. |
Слід заздалегідь визначити місця для підключення пристроїв згідно з рекомендаціями майбутніх мешканців |
У переліку завжди є пральна машина, бойлер, фен та інші прилади, що вимагають своєрідного підходу до підключення, заземлення та установки окремих пристроїв захисного відключення. |
На фінальному етапі проектування дизайн-проект візуалізується з використанням спеціальних програм для створення тривимірних моделей. |
Це допомагає дизайнеру врахувати технічні деталі, особливості обладнання та індивідуальні побажання, технічні норми та правила влаштування електропроводки. |
Як правильно прокласти проводку у квартирі?
Монтаж робиться праворуч від дверей на відстані 60-150 см від підлоги. Вказуючи на розмітці шляхи прокладки, пам'ятайте про неприпустимість зигзагів. Лінії мають бути вертикальними або горизонтальними.
Що потрібно купити для електрики у квартирі?
Для початку робіт слід купити розетки, вимикачі, електропроводи, розподільні коробки та щит, різноманітну захисну автоматику, клеми для з'єднання.
Як правильно спланувати, планування електрики в квартирі