Способи з'єднання дротів
Майстри «на всі руки» до сих пір роблять скручування, тому що не бажають вивчати ринок нових електротоварів. У радянських квартирах, де електропроводці по 20-30 років, такі скрутки звичайно ж є, так підключалися розетки, дверні дзвінки, вимикачі. Про високу якість з'єднання, надійності, а тим більше безпеки тут і думати нічого. На такий скрутці падає напруга, воно також відрізняється на різних тіпах- спайці або клемнику
Розглянемо докладніше мінуси скруток, а також дізнаємося про інших, більш надійних способах з'єднання.
Небажані способи з'єднання - чому ж скручування заборонено?
При «халтурному» виконанні електромонтажних робіт некваліфікованими електриками, часто виходять скручування низької якості. Зараз ми не будемо брати до уваги міфічних електриків з «золотими» руками, які роблять скручування десятки років ідеально. Занадто часто наймані робітники, особливо беруть за свої послуги низьку ціну, працюють неякісно.
Домогтися ідеального контакту по всій зачищеною поверхні мало хто зможе. Поганий контакт ставати причиною появи перехідного контактного опору. Причинами цього явища є мала площа поперечного перерізу в місці контакту, а також наявність оксидної плівки на жилах.
Освіти цієї оксидної плівки спровоковано контактом металу з киснем. Непомітна оку плівка, може здатися незначною, але це помилкове судження обивателів.
Все набагато складніше, високий електричний опір на окисле не дозволяє нормально протікати току по скрутці. Оксид виключити повністю неможливо, він відсутній тільки на дорогоцінні метали (золото, платина).
Чому гріється місце контакту
Таке з'єднання швидко розігрівається, тому що при проходженні струму зростає опір. Воно ізолюється щільною ізолентою, що перешкоджає відходженню тепла від проводів. Місце контакту дуже розігрівається, а це може призвести до замикання, виходу з ладу техніки в будинку, або банально спалахнути.
Критичні випадки найчастіше відбуваються близько розеток, де постійно йде навантаження, особливо при використанні потужної побутової техніки - праски, пилососа, кондиціонера. Як бачите - це замкнуте коло, поганий контакт провокує окисел, який утворює опір, при використанні кабелю для потужних приладів, воно зростає ще більше, розігріваючи, призводить до поломки або пожежі.
Дуже часто в таких ситуаціях не допомагає навіть захист від короткого замикання. А звичайний автомат за своїми функціями реагує тільки на підвищення струму в мережі, щоб захистити техніку від перепадів в мережі. А в даному випадку сила струму постійна, немає стрибка, а просто відбувається надмірний нагрів проводів.
У підсумку висновок один: якщо скручування необхідна, то вона повинна бути виконана гранично щільно, щоб контакт жив був якісним.
Якщо і робити скручування, то як - корисні поради від фахівців
Ми розповімо правила, яких варто дотримуватися при з'єднанні проводів освітлення, силові лінії і проводки в будинку.
Безпечні способи і послідовні дії для створення скруток:
-
Будь-які електромонтажні роботи необхідно проводити, перш знеструмивши дроти, з використанням додаткового освітлення.
-
Ізоляцію слід знімати акуратно, не пошкоджуючи жили. Після з зачистити, а також знежирити ацетоном.
-
Груба обробка проводів наждачним папером до однорідного металевого блиску.
- Загніть дроти під кутом 90 °, відступивши від ізоляції близько 15-25 мм. Накручуйте жили друг на друга плоскогубцями, щільно притискаючи їх.
-
Для силових ліній або кабелів, які будуть випробовувати підвищені навантаження - пропоїти скрутку оловом.
- Для ізоляції скрутки використовуйте термоусадку або високоякісну ізоляційну стрічку, яка не підтримує горіння.
Інші способи з'єднання проводів
Ідеальним варіантом буде використання компактних клем. Способи з'єднання за допомогою різних клем вважаються найнадійнішими і безпечними сьогодні.
Розглянемо нижче дозволені способи з використанням сертифікованих монтажних електродеталей.
- Гвинтові клеми або колодки застосовні для проводів освітлення, розеток, в слабкострумових системах радіо і телефонного зв'язку. Всередині є латунні гільзи, куди поміщаються зачищені жили і фіксуються гвинтами за допомогою викрутки.
- Пружинні клеми - це більш надійний варіант зрощування жив, тому багато електрики воліють таке поєднання для мідних і алюмінієвих проводів в квартирах і на підприємствах, де струм не перевищує 20-25 А.
-
Самозажімние клеммники дуже схожі на пружинні, дроти фіксуються всередині не пружинами, а притискної платівкою.
-
Ричажковий клеми фіксують жили всередині спеціальним важелем, який, при необхідності, можна підняти і легко витягнути жили. Можна використовувати безліч разів.
-
Затискачі кабельні - ця конструкція з металу, досить громіздка в порівнянні з компактними Клемники, підходить для контакту силових проводів різного перерізу.
-
Сполучні гільзи - це маленька циліндрична конструкція, що виготовляється з міді або алюмінію, який має різні перетину. Способи з'єднання з використанням гільз - це просто, але при цьому надійно, необхідно тільки мати спеціальні прес-кліщі.
-
Ковпачок ЗІЗ - це маленький ковпачок, який виконаний з термостійкого пластмаси, яка не підтримує горіння. Усередині пристрою перебувати металева пружина, канонічної форми. ЗІЗ необхідно з зусиллям накрутити на скручування, при цьому витки пружини почнуть розтискати, стискаючи жили. Оболонка ковпачка забезпечує механічну, протипожежну та ізоляційну захист з'єднанню.
Незважаючи на те, який спосіб з'єднання Ви виберете - пам'ятайте безпеку Вашого будинку і рідних повинні бути на першому місці, тому не економте на кабелях, на послуги професійних електриків, купуйте якісні клеми і витратні матеріали для електрообладнання.
А ви знали? Як самостійно підключити RGB контролер