Кольорове позначення проводів
Маркування проводки має виключно практичну мету. Позначка відповідним відтінком спрощує визначення призначення кабелів та правильності комутації. Знижується ризик критичних помилок при проведенні ремонту чи монтажу, економляться гроші, адже усунення аварії у системі електропостачання коштує дорого.
Скорочується час, який витрачається на роботу завдяки швидкості ідентифікації кожного проводу. Акуратні позначення вкотре продемонструють рівень самодисципліни, знань та професіоналізму працівника. Так як проводка робиться на багато років, то правильний підхід до маркування забезпечує швидке та комфортне обслуговування розподільних щитів. Через роки розібратися у зробленому особисто електромонтажі або роботі електрика буде зручніше, якщо застосовувати загальноприйняті правила та стандарти.
Колірне маркування проводів: фази, нуль та землі
Правилах влаштування електроустановок, які надсилаються на зміст ГОСТу Р50462-92 пропонує наступні розподіл кольорових маркувань:
-
Жовто-зелена – заземлення (провідник нульового захисту);
-
Чорна, коричнева, зелена, помаранчева, жовта, біла, сіра, червона, рожева та бірюзова – фаза;
-
Блакитна із жовто-зеленими смугами – поєднаний нульовий робочий та захисний провідник.
Пізня редакція ГОСТу Р50462-2009 містить інший список, в основному суперечить наведеному вище, хоча правила маркування заземлення і нуля залишилися. Згідно з новим переліком:
-
Коричневий – А-фаза у трифазних мережах або фаза в однофазних мережах;
-
Чорний - В-фаза;
-
Сірий – С-Фаза.
Поширено використання коричневого дроту в однофазній мережі, а трифазної - жовтих (А-фаза), зелених (В) і червоних (С) позначень. Стандарти маркувального забарвлення дроту ПУЕ описано затверджену систему колірних позначень для маркування. Там же наводиться символи – літери та цифри, що наносяться вздовж проводки.
Коли вона прокладена давно, допускається нанесення позначень на місцях введення та виведення, в точці з'єднання за допомогою термозбіжних трубок, маркерів для кабелів та ізолент відповідного відтінку. Однофазна змінна мережа У стандартних житлових будинках та приміщеннях адміністрацій проведено лінії з глухозаземленою нейтраллю для змінного струму менше 1000В.
Стандарти маркувального забарвлення дроту
ПУЕ описано затверджену систему колірних позначень для маркування. Там же наводиться символи – літери та цифри, що наносяться вздовж проводки. Коли вона прокладена давно, допускається нанесення позначень на місцях введення та виведення, в точці з'єднання за допомогою термозбіжних трубок, маркерів для кабелів та ізолент відповідного відтінку.
Однофазна змінна мережа
У стандартних житлових будинках та приміщеннях адміністрацій проведено лінії з глухозаземленою нейтраллю для змінного струму менше 1000В.
Призначення |
Колірна мітка |
Нуль | Блакитна |
Земля | Жовто-зелена |
Поєднаний захисний та робочий нуль | Зелена з блакитними мітками |
Фаза | Чорна, коричнева, червона, сіра, фіолетова, рожева, біла, помаранчева, бірюзова |
Сьогоднішні вимоги забороняють застосовувати заземлення NPE через небезпеку. Тільки в старій проводці зустрічається поєднання захисних та робочих нулів. Також сьогодні не використовують жовту, синю та зелену мітки при оформленні фаз, тому що виходить збіг з іншими маркуваннями. Іноді зустрічається мітки, зроблені за допомогою ізоленти, наприклад, зеленої або жовтої, але одночасно одночасно жовто-зеленою заборонено. Однофазний ланцюг у квартирі є іноді відгалуженням від трифазного. Тоді слідує відповідність ізоляції правилам маркування однієї з фаз, від якої зробили підключення. Якщо змінити колір кабелів неможливо, то можна нанести позначки кембриком або спеціальними маркерами.
Для швидкого та безпроблемного монтажу та обслуговування використовують багатобарвні багатожильні мідні дроти або кабель. Правила свідчать, що групи споживачів теж краще позначати єдиним маркером. Для уникнення незапланованих витрат і непотрібних труднощів при плануванні розташування проводки краще визначити спочатку довжину і колірні рішення так, щоб лінія по території квартири або будівлі супроводжувалася лише одним відтінком. А для вимикача або розеток використовується єдиний колір для заземлення, а також різнокольоровий фазний провід для нейтралі.
Трифазні ланцюги змінного струму
Тут правила роботи визначає завдяки затвердженій схемі ЖЗК. Для фази використовують жовтий, В - зелений, С - червоний, нейтраль позначають блакитним. Сьогодні поширення набуває європейського стандарту. Тут застосовуються маркування коричневого, чорного, сірого та блакитного кольорів відповідно. Іноді у проводках одночасно зустрічаються обидва варіанти розміток через те, що в Україні немає суворих правил щодо застосування конкретної колірної схеми. Тому електрики в роботі використовує жили, які на той момент були в наявності. Поширене одне негласне правило – блакитний використовується для маркування нейтралі, жовто-зелений – заземлення, для фази підійде будь-який колір.
Літерні позначення такі:
-
Нуль – N
-
Напруга 380 В - L1/L2/L3
-
Напруга 220 В – L
-
Заземлення PE
Норми для постійного струму
Постійний струм, на відміну змінного, характеризується лише мінусової і плюсової полярністю. Суворих вимог щодо їх позначок немає. Переважно позитивний плюс мітять червоним та коричневим, негативний – чорним та сірим, а нульову робочу – блакитним. Для зручності використовують додаткові символи "+" і "-", так як сірим і чорним позначають фази та перемінноточного ланцюга. У ПУЭ зазначено, що й від перетворювача, якого підведено змінний струм, відходить постійний, то виходить лінія «+» забарвлюється у колір фазної і навпаки.
А вам цікаво дізнатися? Навіщо потрібен розрахунок перерізу дроту
Літерне позначення застосовується таке:
-
Позитивний полюс - L+
-
Негативний полюс - L-
-
Нульова робоча – M
Як зробити позначення прокладеної проводки?
У тих випадках, коли електрик змушений працювати з встановленим іншим робочим щитком розподілу, то стикається з неправильним, неакуратним підходом до маркування. Кольори можуть не відповідати ДСТУ, ПУЕ або не відображати позначення нуля, землі та силових контактів. І чим старше проведення, тим більше складнощів зустрічається електрику. У радянські часи ізоляційна стрічка продавалася тільки чорного та білого кольорів, відповідно про жодне різнокольорове позначення не можна говорити. Тому слід за допомогою пробника знову знайти нейтраль і напругу, визначити куди і яким чином вони проведені. Багато часу в результаті витрачається марно.
Так як змінювати належні кабелі - витратно фінансово і за часом, краще їх позначити. Правила ПУЕ дозволяють маркування у місці приєднання до електричної шини для позначення проводів у щитку. Однак це не вирішує проблему визначення природи кабелів під час роботи з освітленням, розетковою лінією та розподільчою коробкою. Тут використовуються кабельний маркер, який чіпляють на місце з'єднання. Це невеликі за розміром літерні ідентифікатори фази і нуля, цифрові позначення для маркування електроланцюгів, оскільки згідно з вимогами дозволяється використовувати виключно латинські літери та арабські цифри.
Ще один варіант вирішення проблеми - термозбіжні трубки. У магазинах пропонується широкий набір кольорів, трубки коштують недорого та повільно витрачаються. Один тип трубки дозволяється використовувати для ряду перерізів. Для отримання кабелю потрібного кольору можна купити багатожильний варіант, а потім розділити його на набір провідників різних відтінків.
Кольорове позначення проводів