Прилад світлодіодної лампи (схема) з чого влаштована
У цій статті ми розповімо вам про пристрій світлодіодної енергозбережної лампи, які переваги використання таких джерел світла в побуті, порівняємо їх з іншими лампочками. А також наведемо прості приклади складки світлодіодної лампи, які згодяться як для самостійного паяння пристрою з нуля, так і для ремонту світильника, що вийшов з ладу.
Як влаштовані сучасні світлодіодні лампи
Джерелом світла світлодіодної лампи є led-діоди. Вони являють собою багатошаровий напівпровідниковий кристал, що перетворить електрику в світ.
На сьогодні можна виділити чотири типи діодів:
- dip - це діод з двома напівпровідниками, зверху яких розташовується збільшувач. За допомогою таких ІС (джерело світла) працюють гірлянди, підсвічуються вуличні вивіски;
- smd - цей тип діодів має зменшений розмір і покращений тепловідвід;
- «Піранья» - тип аналог діодів dip, але має вже чотири виведення, застосовуються для фар автомобілів і інших потужних ІС, відрізняються надійністю і довговічністю;
- СОВ - тут кристали розташовані на платі, вони впаяні послідовно один за одним. Цей тип більш захищений від перегріву, має яскраве світіння, але при виході з ладу одного діода, потрібно замінювати всю плату цілком.
Корпус лед-світильників сьогодні виготовляють найчастіше з пластмаси, в якій роблять спеціальні отвори для відводу тепла від нагріваючихся кристалів. Верхня частина корпусу буває з матовим або прозорим розсіювачем. Усередині пристрою розташовані світлодіоди, які з'єднані послідовно, кожен з них працює від постійного струму. Всередині пристрій має спеціальний перетворювач струму, який отримує змінний струм від побутової мережі, а видає на діоди вже постійний струм потрібного напруги.
Незаперечні переваги енергозберігаючих ламп
На сьогодні можна виділити такі основні і незаперечні плюси led-кристалів в порівнянні з іншими ІС:
- Перша перевага світлодіодів - висока світлова віддача. У таких ІС однорідне світіння, вони мають направлений світловий потік, мінімальні втрати світла від світильника до об'єкту, що освітлюється. Завдяки використанню світлодіодів, ви отримуєте в 8-м разів більшу освітленість приміщення, ніж при використанні інших джерел світла.
- Економія на витратах на електроенергію- це найважливіший плюс, який помітили всі користувачі таких світильників. ККД світлодіодів 60%, вони споживають значно менше електрики в порівнянні з аналогами, видаючи високий світловий потік.
- Довговічність. В середньому термін служби діодних світильників до 100 000 годин (в середньому 40-60 тис. годин - це 10-15 років при 10 годинному щоденному циклі роботи) це дозволяє істотно економити на обслуговуванні, а також на заміну ламп в таких місцях як міські парки, мости, шосе, де сьогодні лід-технології використовують повсюдно.
- Безпека і надійність. Напруга світлодіодної лампи низька, тому вона безпечна у використанні. А завдяки тому, що кристали витримують великі перепади температур (при належному охолодженні), працюють в складних умовах (запиленість, вібрація, підвищена вологість), вони можуть прослужити довгі роки навіть в дуже складних умовах. Незаперечним плюсом є їх міцність, розбити мініатюрний діод досить складно, він не має крихкого скляного корпусу, не вимагає герметичною газового середовища для роботи кристалів.
- Висока якість видається світлу - передача кольору діодів Ra більше 80 одиниць.
- Миттєве включення без ефекту мерехтіння і без часу на розігрів.
- Не містять і не виділяють шкідливі речовини, тому повністю безпечні для навколишнього середовища і тварин.
Практичні схеми складання ламп зі світлодіодами
Нижче розглянемо пристрій і принцип складання світлодіодної лампи на прикладах кількох невеликих схем. Спаяти такий пристрій самостійно не складе труднощів (схема надана нижче).
Щоб пристрій працював, потрібно вирішити три питання:
- отримання змінного струму мережі на пристрій;
- перетворення змінного струму мережі в постійний;
- трансформування його до 12 V.
Схема збірки лампи, що працює від 220 V може бути заснована на двох змінних - це діодний міст або резистор.
Схема з використанням діодного моста
Дана схема примітивна, її зможе зібрати навіть початківець електронник з мінімальними знаннями. За основу візьміть плату у старого світильника. А світлодіоди з'єднувати послідовно в кілька ланцюгів по 10 штук, після які з'єднайте паралельно.
Схема з використанням резистора
Ця схема максимально проста - тут всього два світлодіода і використаний резистор. Діоди підключаються паралельно, при такій схемі вони захищають одне одного від перегорання від зворотного напруги. Така схема збірки збільшує частоту мерехтіння готової лампи до 100 Гц, світіння з такою частотою світлодіодної лампи не втомлює очі.
Пристрій світлодіодного світильника (схема) з мостом-випрямлячем
Подача напруги на лед-кристали забезпечуються через міст, він має баласт ємності (конденсатор C1), що обмежує вихідний струм. Зібрана за даною схемою лампочка буде служити вам довго, адже вона не боїться КЗ мережі.
Конденсатор С2 встановлений для згладжування пульсацій від моста. Резистор R1 служить для обмеження подачі зарядного струму при запуску схеми, який тут використовується ще як запобіжник. Для розрядки конденсаторів C1 і C2 використовуються в схемі резистори R1, R2. За основу при складанні лампи краще взяти корпус і цоколь від старої непрацюючої лід-лампи, яка вже має спеціальні отвори для відводу тепла від діодів.
А ви знаєте як вибрати світлодіодний лед прожектор?
У підсумку ви отримуєте недорогий, економний і довговічний пристрій, який в рази краще і безпечніше, ніж лампи розжарювання або люмінесцентне освітлення.